Milli Savunma Üniversitesi - Nizamiye


  MİLLÎ SAVUNMA BAKANI SN. NURETTİN CANİKLİ’NİN
  18 MART ŞEHİTLER GÜNÜ VE ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ’NİN 103’ÜNCÜ YILI MESAJI

   
  Bugün, Çanakkale zaferimizin 103. yıldönümünü büyük bir gurur, heyecan ve coşkuyla kutluyoruz.
   
  Bugün aynı zamanda; Tüm yokluk ve sıkıntılara rağmen vatan, millet, ezan, bayrak ve bağımsızlık uğruna canlarını vermekten bir an bile tereddüt etmemiş aziz şehitlerimizi minnet ve saygıyla andığımız gündür.

  Bugün, Türk Milleti’nin vatanı, toprağı, bayrağı, ezanı, hürriyeti ve istikbali söz konusu olduğunda tıpkı 15 Temmuz’daki gibi neleri göze alabileceğini, ne destanlar yazabileceğini tüm dünyaya gösterdiği, huzuruna, refahına, bağımsızlığına, bekasına, geleceğine, saygınlığına, birliğine ve bütünlüğüne kastedenlere neler yapabileceğini milletler tarihinin en derin sayfalarına kazıdığı gündür.

  Yedi düvelin dört bir yandan kuşattığı en biçare anında bile bu Millet bundan tam 103 yıl önce “Çanakkale Geçilmez” diyerek hiçbir ülkenin ve hiçbir gücün boyunduruğu altına girmeyeceğini tüm uluslara göstermiştir.

  Yüce Milletimizin en belirgin özelliği Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda ve 15 Temmuz’da olduğu gibi kahramanlık destanları yazmak, tarih ve birikimlerinin olgunlaşmasına izin vermediği cesareti başkalarından bulup bu toprakların binlerce yıllık mirasına halel getirmeyi düşünenleri Kıbrıs Barış Harekâtı, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtı’nda olduğu gibi kararlılık ve korkusuzca bertaraf etmektir.

  Geçmişimizden devraldığımız mirasımızın bir parçası olarak bundan sonra da birlik, beraberlik, inanç, azim, kararlılık ve dayanışma içinde, ülkemize, vatanımıza, toprağımıza, bayrağımıza, ezanımıza, hürriyetimize ve istikbalimize sahip çıkmaya, bizi biz yapan, bizi diğer milletlerden ayıran milli ve manevi değerlerimizi yaşatmaya ve el üstünde tutmaya devam edeceğiz.

  Bu düşüncelerle, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. yıldönümünü kutluyor, bu toprakları bizlere vatan kılan tüm şehitlerimizi, başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere tüm gazilerimizi rahmetle ve şükranla anıyorum.
   

  Nurettin CANİKLİ
  MİLLİ SAVUNMA BAKANIMilli Savunma Üniversitesi Rektörlüğü
34334 Yenilevent/ Beşiktaş/ İstanbul

+ 90 (212) 398 01 41

Öğrenci İşleri

+ 90 (212) 398 01 60